Minden, amit a lábgomba kialakulásáról tudni érdemes
Mi az oka a lábgomba kialakulásának? A lábgomba megjelenésének számos különböző oka lehet, amelyek közül most összegyűjtöttük a leggyakrabban előfordulókat.
Száraz bőr
Az egyik komoly oka lehet a gomba kialakulásának, ha hosszú távon száraz, dehidratált az ember bőre, ilyenkor ugyanis kirepedezik és jobban ki van téve a fertőzések veszélyének. Így érdemes gyakran hidratálni a bőrt, a legkényelmesebb az, ha lefekvés előtt bekened a lábfejeidet.
A bőrkeményedés vagy tyúkszem eltávolítása
A fizikai munkát végzők esetén nem ritka, hogy olykor megjelenik egy tyúkszem vagy bőrkeményedés alakul ki. Ezek eltávolítását mindenképpen érdemes szakemberre bízni, ellenkező esetben ugyanis olyan sérüléseket ejthetsz a bőrödön, ahol előszeretettel tapadnak meg a kórokozók és egyenes utat biztosítasz a gomba kialakulásának. Ugyanez igaz akkor, ha elhanyagolod a sarkaidat és ott megreped a bőr. Ha ez a merev hámréteg felhasad, az vérzéssel is járhat, és mivel a munka során folyamatosan nyomás nehezedik rá, nagyon nehezen tud meggyógyulni.
Izzadó lábak
A gyakran beizzadó lábak is okozhatják a gomba kialakulását, vagyis ha neked, aki fizikai munkásként gyakran hord zárt cipőt, kifejezetten oda kell figyelned erre. Lényeges, hogy zárt cipőben mindig használj természetes alapanyagú zoknit és ha van rá mód, a szabad napjaidon mindenképpen válaszd a nyitott viseletet! Sőt, ha lehetséges, vigyél magaddal váltócipőt a munkahelyedre és ne az átizzadt, egész nap viselt lábbelidben indulj haza, ha lehet, a cipő cserék között válts zoknit is és használj hintőport a lábaidra! Ezzel máris rengeteget tettél a gombás megbetegedések megjelenése ellen.
Mindig töröld szárazra!
Mivel a gombás fertőzések kedvelik a nedves helyeket, mindenképpen ajánlott fürdés vagy zuhanyzás után is alaposan tisztára törölni a lábfejeket, különös tekintettel a lábujj közökre. Itt ugyanis előszeretettel telepszenek meg a kórokozók.
Milyen tünetei vannak a gombás fertőzésnek?
Tipikus tünete a gombás fertőzésnek az, ha hámlik a talp bőre, viszket a talpél vagy a lábujjközökben fehéres, felázott a bőr. Ha felfigyeltél e tünetek bármelyikére, érdemes azonnal orvosolni a problémát, ugyanis ellenkező esetben mindez komoly szövődményekkel is járhat! A kezdetben apró kellemetlenségekkel járó tünetek ugyanis hamar átfordulhatnak és komoly problémákat is okozhatnak. Járhat ekcémával, erős viszketéssel, hólyagosodással is, sőt, a fertőzés átterjedhet a körmökre, a lábujjközi hámsérülés pedig okozója lehet akár a nyirokér gyulladásnak is.
Mi lehet a megoldás?
Természetesen a legjobb megoldás a védekezés, ám ha mindez mégsem hoz eredményt és kialakul a fertőzés, mindenképpen érdemes tudni, hogy a lábgomba minden esetben kitartó kezelést igényel. Átlagosan két héten át, napi kétszeri kezelés vezethet eredményre, ám nem érdemes házi praktikákkal próbálkozni, mindenképpen szakember segítségét kell ehhez kérni. Hiszen ha nem megfelelő gyógymódot választasz, hetekkel megnövelheted a gyógyulási időt. A lábak kezelése mellett nagyon lényeges a cipők fertőtlenítése is, hiszen ha ezt elmulasztod, könnyen visszafertőződhetsz.
Vigyázz a többiekre!
Nagyon fontos, hogy ha kialakult a lábakon a gombás fertőzés, próbáld megóvni a veled egy háztartásban élőket! Amíg el nem múlnak a tünetek, mindenképpen használj külön törülközőt, körömvágó ollót és reszelőt, valamint ezeket akkor is fertőtlenítsd minden használat után, ha csak egyedül te érintkezel velük.
Vagyis a megfelelő lábápolással és egy kis odafigyeléssel sokat tehetsz a lábgomba kialakulása ellen, ám ha az odafigyelés ellenére mégis kialakulnak a tünetek, semmiképpen se halogasd a kezelést! Ma már ugyanis olyan korszerű szerek léteznek, melyek segítségével sikeresen gyógyíthatók a gombás megbetegedések, így elejét veheted a szövődmények kialakulásának.
Ha hasznos volt a bejegyzés nyomj egy Like-ot