5 + 1 tipp munkásruhák hatékony mosásához
Itt egy olajfolt, ott egy kis rozsda, de olykor a fű törik bele, sáros lesz vagy éppen csupa homok, de még az izzadtság is foltot hagyhat rajta. Bizony, a munkásruháknak ez a sorsa, hiszen óhatatlan, hogy munkavégzés közben bekoszolódik a nadrág, a póló, a pulóver vagy a kabát. A legtöbb ilyen jellegű szennyeződést nem egyszerű eltávolítani úgy, hogy közben az anyag se sérüljön, így érdemes minél előbb és körültekintően cselekedni.
Ha már eleged van abból, hogy mást sem csinálsz a melóból hazaérve csak a foltokat imádkozod ki az anyagból, most segítünk. Összegyűjtöttünk öt plusz egy praktikus tippet, amelyek segítségével hatékonyan üzenhetsz hadat a szennyeződéseknek.
1. Minél kevesebb idő telik el, annál jobb!
Bármilyen módszer mellett is döntesz és akármelyik folttisztító trükkre is esküszöl, tény, hogy ha beszennyeződik a ruhád, az idő ellened dolgozik. Hiszen minél többet várat magára a mosás, annál nehezebb lesz eltávolítani a foltokat. Így ha van rá lehetőséged, mielőbb áztasd be a munkásruhádat, még mielőtt teljesen megszáradna a felület. Ha pedig nem szeretnél napokig szenvedni egy-egy folt eltávolításával, hazaérve semmiképpen ne dobd a szennyestartóba a ruháidat, - mondván, hogy már úgyis mindegy, órák teltek el a foltok megjelenése óta - mert minél tovább halogatod a folteltávolítást, annál nehezebb lesz később megszabadulnod tőle.
2. Ha már beleszáradt, ne áztasd be azonnal!
Amennyiben a szennyeződés követően nem volt lehetőséged rögtön beáztatni a foltot és már alaposan beleszáradt az anyagba, akkor ne vizezd be azonnal, hanem próbáld meg a kosz nagyját egy penge vagy egy kefe segítségével eltávolítani. Így a víznek és a használt szereknek rögtön kevesebb szennyeződéssel kell megbirkózniuk. Ha ezzel kész vagy, jöhet az áztatás, majd a mosás.
3. Az áztatásnak is megvannak a maga fortélyai!
Akár friss a folt, akár beszáradt, az áztatás folyamata nagyon fontos lépés a szennyeződés eltávolításánál. E művelet során ugyanis fellazul a szövetszálak közötti kosz és a mosógépben már egyszerűbben tűnik el nyom nélkül a szennyeződés. Fontos, hogy 10-15 perc áztatás után mindig távolítsd el a koszos vizet és töltsd újra, közben pedig megdörzsölheted a foltot is óvatosan a megfelelő tisztítószerrel. Ehhez a művelethez érdemes langyos vizet használni. Ha úgy látod, hogy a folt alaposan elhalványodott, esetleg már alig látszik, jöhet a mosógép!
4. A mosás már a lehető legmagasabb hőfokon történjen!
Fontos, hogy maga a mosás a ruha anyagának megfelelő legmagasabb hőfokon, mosószerrel történjen közvetlenül az áztatást követően. Mindig nézd meg a ruhába varrt címkén a mosási útmutatót, ugyanis ha túl magasra állítod a hőfokot, a folt ugyan jó eséllyel kijön, viszont az anyag megsínyli, ha nem figyelsz oda. Így könnyen kinyúlhat, szöszösödhet vagy sérülhet. Viszont ha betartod a szabályokat és minőségi terméket vásároltál, éveken keresztül hű társad lesz az adott darab.
5. Sokan esküsznek a házi praktikákra
Számos olyan házi praktika létezik, amelyek úgy segítik a foltok eltávolítását, hogy az egyébként is a háztartásban levő anyagokat hívják segítségül. Sokan esküsznek például az ecetre, ha szennyeződések eltávolításról van szó. Az adott felületet ecet és szappanos víz fele-fele arányú keverékével szükséges bedörzsölni, majd a mosógépbe tenni. Viszont mivel kihozhatja a ruha színét is, ezt a trükköt csak világos színű, halvány árnyalatú ruhadarabokon érdemes kipróbálni.
A szódabikarbóna is házi csodaszerek között foglal helyet, ráadásul ebben az esetben nem lesz szükséged vízre sem ahhoz, hogy magát a szennyeződést elhalványítsd. A művelet során egyszerűen a makacskodó foltra bőven szórj belőle, legalább egy órán át hagyd így, majd rázd le az anyagról és dobhatod a mosógépbe.
Az ablaktisztító folyadék sem csak az üvegfelületek tisztán tartásában jeleskedik, az ammóniatartalmú változatok ugyanis remek folteltávolítónak bizonyultak. Tégy némi folyadékot a foltra, hagyd hatni tíz-tizenöt percen keresztül, majd óvatosan itasd fel egy papírtörlő segítségével! Ha a foltnak nyoma sincs vagy alaposan elhalványodott, mehet a ruha a mosógépbe.
Ha az izzadtságfoltok okoznak bosszúságot egy-egy munkáspóló esetén, akkor itt az ideje, hogy a konyhában pihenő citromokat hívd segítségül! A gyümölcs levét keverd össze egyenlő arányban vízzel, majd ezzel dörzsöld át a ruha hónaljrészét. Ha a folt makacs, akkor a citrommal közvetlenül is átdörzsölheted. Így a szennyeződések fellazulnak, a mosógépben és volt - nincs izzadtságfolt.
+1 A cipőkről se feledkezzünk meg!
A ruhák mellett a munkáscipők még nagyobb megterhelésnek vannak kitéve és biztos lehetsz abban, hogy nincs az a munkanap, amikor ne kellene eltávolítanod a szennyeződéseket a lábbelikről. Ha műbőr cipőről vagy csizmáról van szó, érdemes kinevezned egy fogkefét a számára, hiszen némi fogkrémmel bedörzsölve az adott felületet – legyen az szennyeződés vagy télen só okozta foltok - hatékonyan eltüntetheted a koszt. Amennyiben viszont súlyosabb a helyzet és esélyed nincs szebbé varázsolni a szóban forgó lábbeliket pusztán a két kezeddel, akkor ideje segítségül hívnod a mosógépet.
Fontos, hogy először vedd ki a cipőfűzőket és alaposan súrold át a talpait, különösen ha sáros helyen jártál. Egy speciális cipőmosó zsákba vagy egy nagyobb párnahuzatba tedd bele a mosásra váró lábbeliket és teheted is a mosógépbe. Alacsony hőfokú, kímélő programra állítsd a gépet, viszont a szárítót felejtsd el. Ha jó idő van, tedd ki a teraszra vagy télen helyezd a radiátor közelébe, garantáltan száraz és tiszta cipők várnak majd reggel.
Bár munkásruhákról van szó, mégis fontos a maradéktalan folteltávolítás, hiszen egyrészt a jó megjelenés fizikai munkavégzés esetén is lényeges. Másrészt pedig ha szeretnéd, hogy éveken keresztül használhass egy-egy ruhadarabot a melóban, akkor nem érdemes hagyni, hogy a szennyeződések beegyék magukat az anyagba. Már csak azért sem, mert – ahogy a fentiekből láthattad – számos praktikus trükk létezik az anyagok tisztává varázsolására.
Hasznos volt a cikk? Nyomj egy Like-ot!
Nézd meg többi érdekes bejegyzésünket is blogunkban!
Nem használ semmi és menthetetlen a ruha? Nézz szét munkaruháink között