7 tipp az izzadás ellen
Az izzadás egy teljesen természetes dolog, hiszen az emberi test ezáltal hűti magát, amikor nagyon meleg van, ráadásul segítségével méregteleníti is magát a szervezet. Ez azonban nem vigasztalja az embert, amikor a kellemetlen foltok és szagok megkeserítik a napját. Nem véletlen, hogy ilyen sokféle izzadásgátló létezik a piacon, amelyek mindegyike más módon ígér frissességet és jó illatot a legmelegebb napokon is. Különösen igaz ez akkor, ha fizikai munkát végzel. Ha az a típus vagy, akinek nem váltak be ezek a szerek, de nagyon szeretnéd megakadályozni az izzadással járó kellemetlenségeket, akkor ezek a tippek neked szólnak!
1. Gyógynövényekkel az izzadás ellen
Léteznek olyan gyógynövények, amelyek elfogyasztásával csökkenthető az izzadás mértéke, legalábbis a néphagyomány szerint. Ilyenek a zsálya, az izsóp és a levendula is, amelyek teaként fogyasztva a leghatékonyabbak. Egyébként nem csak belsőleg hatnak, ha a kihűlt teával áttörlöd a hajlataidat, szintén csökkenthető a verejtékmirigyek aktivitása.
2. Szódabikarbónával az izzadás ellen
Amikor egy kemény, fizikai munkával töltött nap után hazaérsz és úgy érzed, soha nem voltál még ennyire leizzadva és a dezodor amit reggel használtál már rég oda van, akkor üzenj hadat a kellemetlen szagoknak szódabikarbónával és ecettel! Ezekkel ugyanis külsőleg enyhíthetők a nem kívánatos illatok, ráadásul hatása hosszabb távon is érezhető.
3. Az ideális dezodor
Mivel nagyon sokféle dezodor létezik ma már a piacon, nagyon nehéz közöttük választani. Pontosan ezért érdemes kísérletezni. Hiszen van, aki a stiftre esküszik, míg mások szerint a golyós deo a nyerő. Ugyanakkor sokan úgy vélik, csak a spray gátolja meg igazán az izzadást. Ha egyszer megtalálod az igazit, nagy segítség lesz számodra a mindennapok során.
4. Izzadtságfelfogó párna vagy betét
Ha a dezodor nem elég, léteznek olyan speciális párnák és betétek, amelyeket észrevétlenül a ruhád alá rejthetsz a hónaljadnál. Ezáltal nem kell aggódnod amiatt, hogy méretes izzadságfoltok díszítik majd a ruhádat.
5. A csípős ételekkel is érdemes vigyázni
Ha csípőset eszel és égni kezd a szád belülről, az agy ugyanazt a parancsot kapja a szervezettől, mint amikor a tűző napon állsz. Vagyis elkezdesz izzadni. Ugyanez – bár kevésbé erőteljes formában – igaz a túlságosan cukros és zsíros ételekre is. Vagyis e téren is hatással van a szervezetedre amit elfogyasztasz a nap folyamán. Szóval ha a tűző napon dolgozol és fizikai munkát végzel, nem érdemes fűszereset választani ebédre.
6. A dohányzás heves izzadást eredményezhet
A nikotinnak ugyanolyan hatása van a szervezetre, mint amelyet a kávé és a csípős ételek kapcsán fentebb vázoltunk. Ráadásul a verejtékmirigyek stimulálása mellett a cigi megemeli a vérnyomást is, amely fokozottabb izzadást eredményezhet, különösen a nyári hőségben. Ha mégis rágyújtasz, érdemes azt az árnyékban pihenve tenned és ajánlott közben a megfelelő folyadékbevitelis.
7. Nem mindegy, milyen ruhát viselsz!
Ha hajlamos vagy az izzadásra, a rendszeres zuhanyozás, a higiéniás szabályok betartása és a házi praktikák mit sem érnek, ha nem megfelelő anyagból készült ruhát viselsz. A tiszta pamutból és vászonból készült ruhák jól szellőznek, de fontos a cipőnél is figyelembe venni azt, hogy levegőzzön benne a lábad. Különösen igaz ez akkor, ha fizikai munkát végzel. Ha a munkás ruhád nem megfelelő anyagból készült és a lábbelid sem szellőzik jól, akkor szinte biztos, hogy a nap végére teljesen leizzadsz majd, ráadásul így nagy az esélyed hosszú távon a gombás megbetegedés kialakulására is. Viszont ha olyan helyről szerzed be a munkás öltözékedet ahol a gyártók odafigyelnek erre, akkor egész nap komfortosan érezheted magad a legizzasztóbb napon is.
Láthatod, hogy igen összetett folyamatról van szó, amelyben a legkisebb dolgok is szerepet játszhatnak. Viszont ha odafigyelsz arra, mit viszel be a szervezetedbe, megfelelő anyagból készült ruhát hordasz és beveted a gyógynövényes praktikákat is, többé nem kell majd aggódnod a kellemetlen foltok és szagok miatt az év legforróbb napján sem.
Amennyiben hasznosnak találtad, kérjük nyomj egy Like-ot
További cikkeinket munkavédelmi blogunkban olvashatod